מהמצולות לקירות המוזיאונים הנחשבים בעולם: האמן צורי גואטה מתארח בגלריה NOX לאמנות ועיצוב עכשווי

צורי גואטה בגלריה נוקסצורי גואטה בגלריה נוקס

העולם התת־ימי מהווה בעבור צורי גואטה מקור להשראה, שבא לידי ביטוי בשיתופי פעולה עם מותגי האופנה המובילים בעולם, כמו שאנל, איסיי מיאקי, ז׳אן פול גוטייה, כריסטיאן לקרואה, טיירי מוגלר, כריסטיאן דיור, ג׳ורג׳יו ארמני, בלנסיאגה, לואי ויטון וקרל לגרפלד; בלימודים במחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר; וכבר בהיותו ילד, בחוף הים של גבעת אולגה. בגיל שלוש הוא הכניס את הראש למים, וכבר אז הסתכל בפליאה על העולם הקסום שגילה: הצמחייה, האלמוגים והשוניות.

 

עבודותיו של גואטה מוצגות ונמכרות ברחבי העולם, בין השאר במרכז פומפידו בפריז, במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק (MOMA), במוזיאון ויקטוריה ואלברט הבריטי, במוזיאון תל אביב לאמנות ועוד. כפי שצייר מתייחס לקנבס ופסל מתייחס לאבן, גואטה רואה בבד בסיס, נקודת מוצא לשילוב בין אמנות, אופנה, עיצוב וטקסטיל, אליהם הוא מכניס מדע ופיתוחים טכנולוגיים מתקדמים שיצר, ואשר נרשמו כפטנטים בין-לאומיים. כך הוא ממחיש באופן מרתק את הפוטנציאל הגלום במפגש בין טכניקות מסורתיות, טכנולוגיות חדשניות והגורם האנושי.

החיבור בין בד התחרה המסורתי לשימוש המתוחכם שהוא עושה בסיליקון, והמוטיבים התת־ימיים הצבעוניים השזורים בעבודתו, יוצרים אפקט מהפנט ומרשים. עיצוביו משלבים בין פולימר הסיליקון לבדים: בתהליך טכנולוגי מורכב הוא מזריק חומרים פולימריים, שעוברים דרך הבד ויוצרים שלל טקסטורות מגוונות וצבעוניות. הרכות והגמישות של הסיליקון מאפשרות לו ליצור סביבות אורגניות וטקסטורות אינסופיות בעלות מראה פראי: דבר אחד מתמזג אל תוך האחר וצומח בהרמוניה פואטית, הנובעת משילוב מורכב של נפח, חומר וצבעוניות עזה: אדום בוהק, לבן פנינה; שקוף, צלול ואטום.

כהמשך לעניין שלו בעולם התת־ימי, בשנים האחרונות גואטה מגלה עניין בארגוני סביבה, ומשתתף בצלילות בקבוצת האיים הפולינזיים בדרום האוקיינוס השקט. שם נחשף לתופעת טבע ייחודית אשר קשורה להתחממות הגלובלית, האלמוגים מאבדים את צבעם, תופעה המכונה הלבנת אלמוגים.

"כשאתה צולל למים העמוקים ורואה את האלמוגים הלבנים אתה מבין איך הטבע מביע עצב", אומר גואטה. "וכשהאלמוגים חולים, כל המים חולים; כל הדגה נעלמת. יש בתופעה הזו משהו מאוד פואטי, לראות מקרוב את ההלבנה של האלמוגים".

"גם כשאני מקבל פרחים אני תמיד הופך אותם, יותר מעניין אותי לראות את השורשים שלהם", מוסיף גואטה, "וכך גם העבודה שהוצגה בצבע טרי וירדה מתקרת חלל התצוגה: יוצרת נוף תת־ימי של שורשים שיורדים למצולות, בדיוק כמו הצלילה למעמקים. כך, בדומה לחיפוש העתיק אחר אבן האלכימאי, המגלה את סוד הבריאה על ידי הפיכת חומר פשוט ליקר (זהב), גואטה הוא חלק מקבוצה נבחרת של יוצרים עכשוויים, היוצקים חיים חדשים לחומרים קיימים; לוקח חומר שאין לו ערך או צורה, וממציא אותו מחדש, ממש כמו בתהליך הבריאה.

כעת מוצגת התערוכה בגלריה NOX לאמנות ועיצוב עכשווי שבנמל יפו. הכניסה חופשית!

 

גלריה NOX:

רציף העלייה השניה 20, נמל יפו

ראשון עד חמישי- 11:00-18:00
שישי- 11:00-15:00

שבת, ערבי חג וחגים:סגור

www.noxgallery.com

 

צורי גואטה בגלריה נוקס

 

צורי גואטה בגלריה נוקס

02.06.19 - 31.08.19