"לצאת מהשחור" // רוני ירקוני // רטרוספקטיבה

רוני ירקוני מערבב את הנוזל השחור, לובש את כפפות האיגרוף ומתכנס לרגע בתוך עצמו. ואז, בריכוז מקסימלי טובל את ידיו במסת הצבע, וחובט באגרופו על הבד הלבן. סביב הכתם השחור שנוצר ניתזים רסיסי צבע. אחריו מגיע אגרוף שני, ושלישי וכך הלאה – אנרגיה משתוללת בקרב איגרוף, שבין הידיים לנפש.

רוני מצייר ציורים גדולים ועוצמתיים, שפורצים בסערה מתוך נפשו. כנכה צה"ל פגוע הלם קרב, נצר בשתיקה כאב עמוק, עד שהתחיל לצייר בסדנת גל, שם יצאה הטראומה שלו לאור כציורים אקספרסיבים אבסטרקטים על בד, בהם משולבים גם דמויות ודימויים פיגורטיביים. רוני מלא באנרגיה פנימית וחיצונית, כשהוא מצייר כל גופו בפעולה. בדרכו המיוחדת יצר לעצמו שפה בה הוא מבטא את עצמו, ובעזרתה הוא נוגע בחוויות הקשות ששינו את חייו. הוא לא משתמש במילים, ולציוריו אין שמות.

בצעירותו היה נגן פסנתר מחונן, ובגיל 71 זכה בתואר "מאסטרו". כמו מלחין של מוסיקה קלאסית, המצליח להעביר תחושות מנוגדות של עצב ושמחה בעזרת צלילים, כך מעביר רוני את תחושותיו המורכבות לבדי הציור, עליהם הוא "מנגן" בעזרת שפכטלים ומכחולים, ויוצר קומפוזיציות והרמוניות של צבעים וצורות. "הציור מבחינתי הוא מוסיקה" אומר רוני, "צבע הוא תדר, כשאני מנגן וחסר לי תו מסויים, אני משלים אותו בצבע – אני מצייר בדיוק כמו שאני מנגן".

בתערוכה "לצאת מהשחור" הוא קורא תיגר על השחור שבתוכו, אותו הוא מנסה למגר בצבעוניות פורצת גבולות שמשמחת אותו. ברטרוספקטיבה של עבודותיו הוא מציג ציורים גדולים ואנרגטיים, שנוצרו ללא חוקים וגבולות – בכישרון רב, באינטואיציה, ברגישות ובאסתטיקה רבה.

התערוכה "לצאת מהשחור" תפתח ב-13 בדצמבר 2018 ,בהאנגר 2 בנמל יפו.
אוצרת: עדי אדר
מפיק: גדעון סער

 

13.12.18 - 31.01.18