בתים מבפנים 2018 בנמל יפו

פסטיבל בתים מבפנים 2018 יתקיים זו השנה ה-12 ברציפות בשיתוף עיריית תל אביב יפו, בימים חמישי-שבת, 20-22 בספטמבר ויכלול תכנית של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב.

 

 

מכמורת, מעגנה ומבדוק

נקודת מפגש: ליד הקרון שבמגרש החניה הגדול של נמל יפו.
חמישי, 20.9, 16:00 | שישי, 21.9, 9:00 | שבת, 22.9, 10:00.    משך הסיור כשעה וחצי. 

הזדמנות להתוודע להיסטוריה הימית בת 4,000 השנה של נמל יפו ולתשתיות הדיג שבו, בסיור עם צ`יפס (ראובן אברמוביץ`) – לשעבר מנהל המעגנה ומחבר הספר "יפו – נמל הבית". הסיור יתמקד בתולדות הנמל, הכובשים שעברו בו והאגדות שנקשרו בו וכן יעמוד על היבטים תפעוליים: שיטות הדיג הנהוגות בו כיום, הצרכים השונים של כל אחת מהן והאופן שבו תומך בהן הנמל; וכן יעבור באזורי העבודה של הדייגים בנמל: הרציפים, המחסנים והמבדוק.

3 סיורים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

טרמינל הנוסעים

נקודת מפגש: ליד מבנה טרמינל הנוסעים ("בית המכס") בצפון נמל יפו.
חמישי, 20.9, 17:00 ו-18:00. משך הסיור כשעה.
שמואל גרואג, אדריכל, חוקר יפו ומרכז יחידת השימור במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל; ותמר טוכלר, סמנכ"ל ומנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, יובילו את הסיור שיציג את עמדת המשמרים בוויכוח על עתידו של מבנה טרמינל הנוסעים שנבנה ב-1931 כדי לקלוט את גלי העליות הגדולים. במבנה התעשייתי המודרניסטי פעלו בעבר מנהלת הנמל ומרכז לפעילות ימית. בסיור יוצגו סיפורו של המקום ועמדת המבקשים לשמרו.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
פרסום בתים מבפנים

ספינת המחקר

נקודת מפגש: הדק הצפוני בנמל יפו 
שישי, 21.9, 17:00-12:00. סיור יצא בכל חצי שעה. סיור אחרון ב 16:30.  
ביקור יוצא דופן בספינת מחקר פעילה בה יוצגו שיטות המחקר החדישות באמצעותן לומדים החוקרים על הים, על בעלי החיים שבו ועל הנעשה בקרקעיתו. סמוך לספינה יוצבו גם דוכני פעילות בנושאי פלט ים טבעי ומלאכותי ועוד.
לבני 12 ומטה, חובה ליווי מבוגר
10 סיורים מוגבלים ל- 20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
ספינת מחקר

צילום: עמית ליבר


יפו של עגנון ואלתרמן

נקודת מפגש: הטרמינל המנדטורי (בית המכס), בצפון נמל יפו.
חמישי, 20.9, 19:00.
שיטוט עירוני ביפו בעקבות שניים מגדולי הכותבים העבריים בעת החדשה – נתן אלתרמן וש"י עגנון – שתיעדו ביצירתם את רוח הזמן והמקום ושיצירתם מעניקה מבט מקיף על חיי היישוב העברי בארץ בתחילת המאה ה-20. ברומן "תמול שלשום" מתאר עגנון בהרחבה את יפו ואת תל אביב על רקע העלייה השנייה ואת ההבדלים הממשיים והסימבוליים בינן לבין ירושלים. אלתרמן, מגדולי המשוררים העבריים, העמיד את תל אביב ואת יפו במרכז רבים משיריו.
את הסיור יובילו הארכיאולוג והאדריכל שחר פוני ומיכל הלוי-בר ממינהל שימור ברשות העתיקות.
מומלץ לקרוא את הספר "תמול שלשום" ואת שירי אלתרמן, כרך רגעים א` ו-ב`.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

כל הפרטים באתר בתים מבפנים – www.batim-il.org

 

20-22.09.18
שעות פתיחה:
ה,ד: