"אוויר לנשימה" – תערוכת יחיד של מיכל דניאל בגלריה NOX

מיכל דניאל ציירת עכשווית וצעירה, בעלת תואר ראשון בתקשורת חזותית, אשת חינוך בדגש על אמנות, מרצה ומנחת קבוצות בתחומי הוראה ועשייה חברתית, העצמה וביטוי אישי.

בשנים האחרונות לומדת ומציירת בסטודיו של האמנית חיה גרץ רן.

ציוריה עוסקים ביחסי הגומלין של האמנית עם נוכחות המים, בחוויית הנשימה של האדם, במעבר בין סביבה של מים לאוויר.

ציורי שמן פיגורטיביים, רישומים על פרגמנט ומצע של כותנה, סוחפים אל  זיכרונות אינטימיים, מלווים באור וטבע, בתחושות של חוסר משקל ותנועתיות.

מאז ילדותה, מצאה את שפתה הפנימית ואת הבנתה את העולם באמצעות האמנות, בחלק מגוף עבודותיה משלבת האמנית רישום עפרון על נייר פרגמנט מעל כותנה.

הכותנה מסמלת בשבילה מקום של חנק וצורך באוויר, שיקוף של זיכרון וחוויית ילדות מקיבוץ גבת בו גדלה, כשעבדה בבריכת כותנה.

יצירותיה מזמנות לצופה רגעים של מיזוג זמן וזיכרונות, צלילה ישירה אל הקשר העמוק שלנו עם החושים, מעבר לגבול המחשבה או האינטלקט.

תערוכת היחיד של מיכל תתקיים בגלריה NOX לאמנות עכשווית בנמל יפו החל מ- 6.9, נעילה 5.10.

אוצרת: לימור מרגוליס

על התערוכה עבדה מיכל דניאל במשך ארבע שנים אך התעניינותה וסקרנותה בכל הקשור לפעולת הנשימה ויחסי גומלין בין מים לאוויר היא ארוכת שנים.

שאלות המנסות להבין איך נושמים, איך עוצרים נשימה ומה קורה במעבר בין מים לאוויר, העסיקו אותה עוד מילדותה. לאורך השנים היא התבוננה על עצמה ועל אנשים בסביבתה כשהם שוחים ותהתה על הרגע הזה שבו האדם השוחה כשראשו מתחת למים בשלווה, נמצא לפתע במצוקה וצריך להוציא את ראשו כדי לנשום. היא שמה לב לדמיון בין החוויה הזו לבין החוויה של לידה, שבה התינוק יוצא מסביבה מימית ורגועה ומתחיל לנשום ברגע אחד כשהוא יוצא לאוויר העולם.

הציורים בתערוכה נשענים ברובם על צילומים משפחתיים, שלה ושל ילדיה, שוחים במי נהר הירדן ובבריכה, בתקופות שונות בחייהם. הצילומים ובעקבותיהם הציורים, משקפים את ההתמודדות האנושית עם המים ואת צורת השחייה השונה מאדם לאדם, דבר שמשפיע גם על האופן שבו כל אחד נושם.

היא מבצעת שימוש בשלוש טכניקות עיקריות בעבודותיה: שמן על בד, שמן על מפל (דף פלסטיק עבה) ורישום עיפרון על נייר פרגמנט מעל מצע של כותנה. כותנה בשבילה היא לא רק חומר. היא מסמלת בשבילה מקום של חנק וצורך באוויר. כילדה שגדלה בקיבוץ גבת, נשארו בה זיכרונות של עבודה בבריכת כותנה אבל במקום זיכרונות ילדות רכים ומתוקים, היא זוכרת תחושה של מחנק.

06.09.18 - 19.10.18
שעות פתיחה:
א - ה:
ו - ש: