אודות הנמל

נמל יפו נחשב לאחד הקדומים בעולם. למן התקופה הכנענית ועד ימינו פעל הנמל ברציפות כמעט, והוא אשר העניק ליפו את מעמדה ההיסטורי כעיר מרכזית באגן המזרחי של הים התיכון וכשער הכניסה המערבי של הארץ. אלפי שנים שימש הנמל דייגים, ספנים, סוחרים, צליינים, כובשים ומהגרים, שעברו בו בבואם ובצאתם.

בתהפוכות ההיסטוריה ידע הנמל גם תקופות של שפל והזנחה. כיום, הודות למאמץ משותף של דייגי הנמל, תושבי יפו ואוהביה, ובזכות השקעה ותמיכה מצד עיריית תל אביב-יפו וחברת אתרים, מוסיף הנמל לפעול כנמל דייג, ומתחדש לצד זאת כאחד מהמוקדים האורבנים לאורך רצועת החוף של תל אביב-יפו, המציע מגוון פעילויות תרבות – בדגש על אירועי מוזיקה, פנאי, מסחר ותיירות לציבור הרחב.

פרויקט חידוש נמל יפו בהובלתה של חברת אתרים משמר את צביונו ההיסטורי של הנמל ואת אופיו הייחודי. במסגרת הפרויקט נעשות עבודות לשיפור תשתיות המתחם והשטחים הציבוריים, שיקום מעגנות הדייג ושיפוץ מבני המחסנים ההיסטוריים, העתידים לאכלס בתי עסק ופעילויות תרבות.

בנובמבר 2019 החלו עבודות שיפוצים נרחבות בנמל יפו, אשר בסיומן צפוי לגדול מרחב הבילוי והפנאי בנמל לצד פיתוח השימושים היומיומיים הנוספים בבנמל ובמרכזם דיג, מחקר ביולוגי-ימי, פעילות של צופי ים ועוד. עבודות השיפוצים מתבצעות במקטע אחד בלבד של הנמל ומאפשרות לשאר הפעילויות במקום להמשיך ולהתקיים כסדרן תוך שדרוג הנדסי משמעותי למחסנים שבחלקו הדרומי של הנמל.

על פי התכנית שבנה משרד האדריכלים קיסלוב קיי יישמר אופיו הייחודי של הנמל והשימושים הקהילתיים בו, החל מדיג ועד לצופי הים, יורחבו ויתעצמו לצד הרחבת פעילויות התרבות, הבידור, הבילוי והפנאי הכוללת אירועים לילדים, מופעי מוזיקה וגם מתחם מסחרי.

מחסן 2 ומחסן 3 הוותיקים יעברו תהליך שימור ושיפור ויוקמו בהם בין היתר מרכז מוזיקה אתנית, תיאטרון רחוב מקומי, בית לצופי הים ולחינוך ימי, יחידות מסחר קטנות ומקומיות, בתי אוכל עממי ואוכל רחוב ועוד. לצד המחסנים יינתן דגש על אזורי ישיבה מוצללים, מופעים חינמיים במרחב הציבורי, שווקים מתחלפים ומשחקי מים.

השיפוץ נועד להיטיב עם קהילת הדייגים שתהנה בסיומו מהגדלת שטח המחסנים העומדת לרשותה, מועדון דייגים, שירותים, מקלחת, מעלית משא ואפילו מרחב מוגן. אזור ייעודי יוקצה למכולת קירור וממכר דגים.

השיפוצים צפויים להימשך כשנתיים ובמהלכם סופקו פתרונות אחסנה זמניים ומוצללים להמשך קיומו של הנמל כנמל דיג פעיל. על הגדר המקיפה את מתחם השיפוצים תפתח בתחילת השנה תערוכת אמנות ייחודית ומקורית.

 

 

שעות פתיחה

שעות הפעילות
א - ה:

הוראות הגעה

הגעה ברכב:

מרחוב יפת פונים ימינה ברחוב לואי פסטר. ממשיכים שמאלה לרחוב המגדלור ומשם ימינה לירידה לנמל.

הגעה באוטובוס:

קווים 37 ו-10 של חברת דן

נעים בסופ"ש (קווי שבת) – 706, 707. לפרטים נוספים